Aktualności

RSS

RSS

Rozpoczynamy prace na Moście Gdańskim

08.11.2018

Zadanie „Wykonanie robót budowlanych oraz opracowanie dokumentacji projektowej wraz z wykonaniem robót dla zabudowy koryta balastowego w torze nr 1 wraz z nawierzchnią kolejową na tłuczniu oraz robotami towarzyszącymi, związanymi z poprawą bezpieczeństwa na kolejowym Moście Gdańskim w Warszawie w ramach projektu pn.: „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej – Prace na moście Gdańskim w Warszawie” zostanie wykonane przez konsorcjum firm Intop Warszawa Sp. z o.o. – lider oraz Mostostal Kielce S.A.- partner.

Wartość umowy to 75 780 796,55 (netto)  zł. Termin wykonania to 9 miesięcy od podpisania tj. od dnia 8 listopada 2018 roku.

W ramach kontraktu zostanie wykonana kompleksowa wymiana dziewięciu przęseł stalowej konstrukcji. Wzmocnione zostaną fundamenty podpór, wymienione tory i sieć trakcyjna. Prace będą wykonywane na Moście Gdańskim pomiędzy stacją Warszawa Gdańska a przystankiem Warszawa ZOO. Są one tak zaplanowane by nie miały wpływu na kursowanie pociągów.

Nowa konstrukcja będzie bardziej wytrzymała i dostosowana do wyższych prędkości. Po zakończeniu robót obiekt będzie dostosowany do prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 100 km/h dla pociągów towarowych. Efektem prac będzie łatwiejsza organizacja komunikacji kolejowej w stolicy jak i całej aglomeracji. 

W 2016 roku zakończono przebudowę młodszej, wybudowanej w latach 60-tych XX wieku, konstrukcji Mostu Gdańskiego. Wykonawcą prac również był Intop Warszawa Sp. z o. o. Dzięki wykonanym wówczas robotą pociągi pasażerskie mogą przejeżdżać z prędkością 80 km/h, a towarowe - 60 km/h.